Нови възможности за ускорено икономическо развитие и иновации
На 09 Април тази година бяха отворени два съществени инструмента за представяне на проектни предложния от Европейският Съвет по Иновации /ЕСИ/ - “Изследвач“ (EIC Accelerator) и „Ускорител“( EIC Pathfinder). Целта на двата инструмента е да подпомогнат разрастването на стартъпи и малки и средни предприятия (МСП), като средствата заделени за иновации в подкрепа на Зеления пакт и за цифрови и здравни технологии са в размер на 495 милиона евро.
Предвидените безвъзмездни средства, които да подмогнат развитието и внедряването на иновативни идеи/продукти/услуги, по инструмента „Ускорител“( EIC Pathfinder),
целящи справяне с глобалните предизвикателства са в размер на 3-4 млн.евро
Модела за финансиране по линия на “Изследвач“ (EIC Accelerator) предоставя възможност за получаване на безвъзмездни средства в размер до 2,5 млн. евро и възможности за съчетаване с капиталови инвестиции от Фонда на ЕСИ в размер от 500 000 до 15 млн. евро в зависимост от проектното предложение.
Основният фокус на EIC Accelerator е върху създаване на пазари иновации, които оформят нови пазари и генерират работни места, растеж и по-високи стандарти на живот. За да бъде успешно представено проектното предложение и съответно да получи финансиране от ЕСИ, кандидатите трябва да е запознат с новите изисквания, особено що се касае до трите измерения на ангажиментите на ЕС за устойчивост: климат, околна среда и социална политика. Относно Кръговата икономика, в проектните предложения трябва да има представен и добре обоснован кръгов модел, рисковете от преминаване от линеен към кръгов бизнес модел, потенциалът за тяхното минимизиране и т.н. Всички тези елементи ще бъдат оценявани, като най-важните критерии са:
Тази възможност, предоставена под формата на смесено финансиране е сериозна стъпка към преодоляване недостига на финансиране за силно иновативните компании в България.
Съветът „Кръговата икономика - Зелената Алтернатива за България“ ще подкрепи потенциални иноватори, предприемачи и малки и средни предприятия в трите сектора: Текстил, Агро сектор и Пластмаси да кандидатстват с проектни предложения пред ЕСИ, чрез провеждането на информационен уъркшоп през м. май , на който ще бъде предоставена детайлна информация за новите инструменти, изисквания към участниците, финансиране и др. специфични изисквания на ЕСИ.
За повече информация:
www.bcci.bg
www.cega-bg.com