Facebook Twitter Linked in Instagram
Днешните големи глобални предизвикателства, произтичащи от изменението на климата, бързата урбанизация, нарастването на населението и нарастващото потребление на енергия не могат да бъдат решени с една единствена технология. По същия начин нито един сектор - правителство, бизнес или гражданско общество - няма мандат и / или ресурси за справяне с такива дългосрочни и сложни предизвикателства. Само комбинация от работни партньорства и експертни познания, като иновативни водни системи, възобновяема енергия, интелигентни мрежи и решения, системи за третиране на отпадъци могат да осигурят устойчиви, многосекторни решения. Такива решения изискват дълбоки познания с цел трансформиране на технологичните процеси, техният дизайн, преструктуриране и ефективно управление на основата на кръгови бизнес модели. Съветът "Кръговата Икономика - Зелената Алтернатива за България" ще подпомага прехода към кръгова икономика в териториалните рамки на страната съгласно Планът за действие за кръгова икономика на ЕС, който е основен стълб на “Европейския зелен пакт” - Зелената сделка.
Съветът "Кръговата Икономика - Зелената Алтернатива за България" разполага с експерти в областта на КИ, които ще подпомагат стопанските субекти в посока внедряване на кръгови бизнес модели, стъпвайки и изпълнявайки основните насоки и мерки за справяне с текущата ситуация, залегнали в планът на ЕС, а именно:
Съветът "Кръговата Икономика - Зелената Алтернатива за България" ще отговори на предизвикателствата и заложените мерки, описани по-горе чрез възможността за подкрепа на компаниите в избраните индустрии чрез внедряване на кръгови бизнес модели да бъдат създавани биологични, иновативни продукти, чието производство в индустриален мащаб ще подпомогне както продоволствената осигуреност на текстилния и агро сектор, така и ще постигне високо ниво на НИРД, което да даде възможност за трансформиране и на пакетиращата индустрия. Всичко това е свързано с въвеждане на нови технологии, кръгови работни места, нови форми на партньорски отношения, създаване на кръгови вериги за създаване на стойност и други предимства. Необходимата реформа в посока Кръгова Икономика е с фокус и в посока решаване на климатичната криза и прехода към модернизирана и автоматизирана икономика, която се грижи за здравето на хората и природата.
"Дейности"
Дейностите, заложени в пътната карта за 2021-2022г. на Съвета са насочени към създаване на Стратегически инициативи, Стратегия за развитие, Обучения, Кандидатстване по проекти, Международни участия и преминаване към Клъстерен тип на организация.
Трите основни стълба, по които ще работи Съвета, а именно: Текстил, Пластмаси и Агро сектор са избрани въз основа на необходимостта от сериозни промени и трансформация с цел минимизиране на отпадъците, опазване на околната среда, защита на биоразнообразието, висока производителност при ефективно оползотворяване на ресурсите и висока рентабилност.